Home Feng-shui
Budowla feng shui
 

„Oczy i uszy nie są od myślenia, wobec pozorów często są bezradne. Jedynie rozum myśli i ocenia - uwierzy w prawdę a nie to co ładne.”   Konfucjusz Cyt.  z książki  "Kot i Tao" Kwong Kuen Shan

 

 

 

Feng-Shui- niewidzialne jak wiatr i nieuchwytne jak woda.

Dwa żywioły, które zawsze towarzyszyły człowiekowi. Wiatr rozprasza, woda kumuluje i tak od tysięcy lat. Jak poskromić te żywioły, jak spowodować, aby służyły człowiekowi, wreszcie jak wykorzystać wszystko to, co mogą nam dać?

Feng shui Feng-shui to sztuka wykorzystania energii, jaką niosą ze sobą wiatr i woda. To zasady aranżacji przestrzeni życiowej człowieka w szczególny, współgrający z tym człowiekiem i miejscem jego przebywania sposób. Czyli tak, aby jego  przestrzeń pracowała na jego korzyść. 

Dość trudne jest ustalenie jednoznacznej daty powstania feng-shui. Historycy datują je na około 1000 lat p.n.e. i wiążą nierozerwalnie z powstaniem I Cing Księgi Przemian. Pierwsza pisana księga powstała prawdopodobnie około 25 roku n.e. i była nią Księga Sprawowania Pogrzebów KUO PO. Tradycyjne zasady feng- shui sformułowano około 500 roku n.e. i wtedy powstały pierwsze szkoły i rodziny zajmujące się feng-shui.

Z tradycyjnych szkół feng-shui do dziś zachowały się:

 Szkoła Rzeźby Terenu zwana też Szkołą Form. Jej podstawą jest poszukiwanie w terenie 4 Mitycznych Zwierząt, ( Czarnego Żółwia, Białego Tygrysa, Zielonego Smoka i Czerwonego Feniksa), których obecność gwarantowała pomyślność siedzibie ludzi. Kolejne szkoły to: Szkoła Kompasu Lo-Pan, Szkoła Symboli oraz Szkoła Intuicyjna.

Obecnie podział ten jest umowny i łączy się harmonijnie wiele szkół i technik w tym również bardzo zaawansowanych takich jak Szkoła Wędrującej Gwiazdy, technika oparta o liczbę KUA czy wreszcie Astrologia i Numerologia chińska.

Według filozofii wschodu wszystkie zjawiska tego świata zarówno te w przyrodzie, w człowieku, w jego organizmie jak i w jego otoczeniu są przejawem bezkresnego, nieskończonego prawa uniwersum, Prawa TAO. Bardzo uproszczoną współczesną wersję Prawa Tao można przedstawić za pomocą siedmiu Twierdzeń Uniwersalnych (Tao) i Zasad Względności - jin-jang. Nie można zrozumieć i stosować feng-shui bez poznania oraz zrozumienia podstaw filozofii wschodu. Bez poznania oraz zrozumienia Tao, dualizmu komplementarnego jin/jang, teorii 5 Praelementów czy magicznego Kwadratu Lo-Shu. Pierwsza i najważniejsza myśl, jaka powinna nam towarzyszyć w nauce i stosowaniu zasad feng-shui musi nawiązywać do stwierdzenia, że wszystko na świecie oparte jest o prawa Natury, którą możemy jedynie naśladować i nie jesteśmy w stanie ani jej zmienić ani poprawić.

Żadna strona www nie jest w stanie przekazać wiedzy o feng shui. Wszak jest niewidzialne jak wiatr i nieuchwytne jak woda. Dlatego zapraszam na moje Warsztaty: Feng shui ludzi ( warsztaty dotycza relacji partnerskich) i Feng shui otoczenia ( tu przybliżam podstawowe pojęcia i techniki feng shui). Więcej na temat warsztatów przeczytasz w zakładce Warsztaty.

Podstawy filozoficzne feng-shui w przystępny sposób opisuje Zbigniew Królicki w książce „Feng-shui niech przestrzeń pracuje dla ciebie”.

Praktyczne wskazówki dotyczące aranżacji mieszkania czy domu oparte o mniej zaawansowane techniki feng-shui można znaleźć w bogato ilustrowanej pozycji Gill Hale „Praktyczna encyklopedia feng-shui”.

Dla tych z Was, którzy chcą dowiedzieć się trochę więcej polecam pozycję Moran Elizabeth, Yu Joseph, Biktashev Val „Feng-shui dla żółtodziobów”.

A dla wytrwałych i konsekwentnych polecam studiowanie feng shui na Akademii Feng-shui we Wrocławiu lub Kurs Feng-shui w ESKK. 

Polecam też wspaniałą, bogato ilustrowaną kocimi motywami  książeczkę Kwong Kuen Shan,"Kot i Tao". To właśnie z tej pozycjii jest większość cytatów na mojej stronie.

Każdy, kto poczuje, że nadszedł właściwy moment na zmiany w życiu powinien zacząć od uporządkowania swoich myśli i priorytetów. Wskazówki jak zabrać się za te porządki znajdziesz w zakładce Mapa Pragnień i Celów